Title
Prejsť na obsah

Leonberger

Leonberger
Pôvod: Nemecko

Klasifikácia: 2. skupina pinče a bradáče, molosy, švajčiarske salašnícke  psy a ďalšie plemená. 2. sekcia molosy, bez skúšky

Krátky prehľad histórie:
koncom tridsiatych a začiatkom štyridsiatych rokov devätnásteho storočia skrížil Henrich  Essig, mestský radca z Leonbergu pri Stuttgarte čiernobielu sučku novofundlandského psa s tzv. psom Barry z kláštornej nocľahárne Veľkého Sv. Bernarda. Neskôr bol prikrížený pyrenejský horský  pes. Výsledkom boli veľmi veľké psy s prevažne dlhou, bielou srsťou.
Essigovým cieľom bol pes podobný levovi. Lev je symbolom mesta Leonberg.
Prvé psy, ktoré sa naozaj nazývali Leonberger, sa  narodili v roku 1846. Spájali sa v nich najlepšie vlastnosti východiskových plemien.
V krátkom čase bolo množstvo leonbergerov predaných do sveta ako symbol mesta Leonberg. Koncom 19. storočia bol v Bádensku-Wurttembersku  uprednostňovaný ako pes pre sedliacke usadlosti. Jeho strážne a ťažné vlastnosti sa stali známymi.
Počas oboch vojen a v ťažkých povojnových časoch drasticky klesol počet leonbergerov.
Dnes je leonberger výborným rodinným psom, ktorý sa vyrovnal so všetkými požiadavkami súčasného sveta.

Celkový vzhľad:
zodpovedá pôvodným nárokom na leonbergera, je to veľmi veľký pes, mohutný, silný, svalnatý a predsa elegantný. Vyznačuje sa harmonickou telesnou stavbou, sebavedomým pokojom a živým temperamentom. Zvlášť samce sú mohutné a plné sily.

Dalšie informácie o tomto plemene sa môžete dozvedieť na stránkach:

Návrat na obsah